0895 566 816 Office@shanstur.com
Цена
От420 лв
30.10.2024
* Моля, попълнете всички задължителни полета, за да преминете към следващия етап.

Резервирай

Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

352

Защо да резервирате с нас?

  • Ниски цени
  • Без скрити такси
  • Добро обслужване

Имате допълнителни въпроси?

Звъннете ни или ни пишете, с радост ще отговорим на всеки ваш въпрос.

0895 56 68 16

office@shanstur.com

ЕСЕН 2024: АЛБАНИЯ И ГЪРЦИЯ – Егейска Македония

0

АРГИРОКАСТРО – САРАНДА – Национален парк „БУТРИНТ“ – ВЕРГИНА - СОЛУН - ДИМОТИКА

  • 30.10. - 03.11.2024г.
  • Автобус
  • Минимален брой туристи 40 човека
  • Тръгване от Бургас, Царево, Приморско и Созопол

Саранда е малък, но много популярен курортен град в южната част на Албания, разположен на брега на Йонийско море. Саранда е известна със своите красиви плажове, кристално чисти води и близостта си до множество исторически и природни забележителности.

Аргирокастро (на албански: Gjirokastër) е исторически град в южната част на Албания, който е известен със своята добре запазена архитектура и богатата си култура. Градът е включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО заради своята уникална османска архитектура и значението си в историята на региона.

Вергина е малък град в Северна Гърция, който е известен с едно от най-значимите археологически открития в страната – гробниците на древните македонски царе, включително тази на Филип II Македонски, бащата на Александър Велики.

Цена за 1 възрастен в двойна / тройна стая

420 лв.

Дата

30.10. – 03.11.2024г.

Тръгване

Бургас, Царево, Приморско и Созопол

Срок за уведомление при недостиг на минимален брой туристи

3 дни преди датата  на отпътуване

Цената включва

  • Транспорт с комфортен автобус
  • 2 нощувки със закуска в Саранда – хотел 3 *
  • 1 нощувка със закуска в района на Солун – хотел 3 *
  • Посещение на Аргирокастро, Вергина, Димотика и Бутринт
  • Представител от фирмата
  • Туристическа застраховка с асистънс
  • Гранични, пътни и паркинг такси

Цената не включва

  • Входни такси на посещавани обекти по програмата
  • Разходи от личен характер
  • Допълнителни промени от страна на потребителя
Програма

Първи ден: Бургас – Аргирокастро - Саранда около 1000 км.: Нощен преход

Около 19.00ч. Отпътуване за Саранда преминаване през ГКПП.

Втори ден: Аргирокастро - Саранда

Пристигане в Аргирокастро: Градът-музей Gjirokastеr в Албания, за разлика от някои градове-музеи, е населен – в него живеят над 43 000 души. Аргирокастро се намира в историческата местност Епир (Epirus).

Градът-музей Аргирокастро е част от световното наследство на ЮНЕСКО.Градът е много ценен заради архитектурните паметници от времето на Османската империя. Градът се намира в близост до река Дрино (Drino). Над града се извисява величествено крепостта Аргирокастро, благодарение на което градът е получил своето име. На гръцки името означавало сребърна крепост. С това име градът станал известен през четиринадесети век, когато е бил под егидата на Византийската империя. Не е ясно кога точно е била издигната крепостта, дала името на града. Това е станало между четвърти и първи век преди новата ера. Около крепостта постепенно възникнало и се разраснало селище, което през дванадесети век получило статут на град. В крепостта Аргирокастро на всеки пет години се организира пищен фолклорен фестивал. В крепостта се намира музеят на оръжието на града. Крепостта много пъти се е променяла и към нея са добавяни архитектурни елементи. Най-голямо разширение крепостта получила по времето на османския владетел Али паша, който бил управител на Епир през деветнадесети век. Той успял да укрепи влиянието си, като се оженил за наследница на знатен албански род. Али паша използвал крепостта за контрол на северната част на целия район около града.

Крепостта дълго време била използвана като отбранително съоръжение, но след това била превърната в затвор. Подът на затвора бил покрит с остри камъни, за да се увеличат страданията на затворниците. През двадесети век затворът се превръща за място за изтърпяване на наказания на политически затворници, но през 1968 година е закрит. Преди да стане част от османската империя, градът е бил управляван от албанския владетел Зенебиши ( Zenebishi). В началото на двадесети век градът става отново албански. В града са се запазили много от характерните за османско време къщи от типа на кули. В града са се запазили добре над триста вили, които са построени по архитектурните канони от османско време, но голяма част от тях са частна собственост.

Сред забележителните сгради в град Аргирокастро е Пазарната джамия и старата турска баня, както и няколко по-малки джамии. В града има много гръцки църкви, тъй като дълго време е бил под гръцко влияние. В близост до него е открит огромен древноримски амфитеатър. Свободно време за разходка и обяд в града. Отпътуване за Саранда. Настаняване в хотел. Свободно време. Нощувка.

 

Трети ден: Саранда – Бутринт – Саранда около 35 км.:

Закуска в ресторанта на хотела. Полудневна екскурзия до Бутринт. Археологическият комплекс е включен в листата на ЮНЕСКО като един от най-добре запазените гръко-римски градове на Балканите. През хилядолетната му история, своя отпечатък върху града са оставили илири, гърци, римляни, византийци, венецианци, османските турци. Обиколка на Бутринт: храмът на Асклепий, Баптистерият, Нимфеонът, Театърът, Лъвската порта, Акрополът с археологическия музей. Връщане в Саранда.  Пешеходна разходка в Саранда, един от най-известните албански курорти, разположен край просторен залив на Йонийско море, перла на албанската ривиера: крайбрежната алея, етнографският музей, градската порта, руините на античната синагога. Следобед – свободно време. Връщане в хотела. Нощувка.

Четвърти ден: Саранда – Вергина - Солун около 400 км.:

Закуска в ресторанта на хотела. Отпътуване за Република Гърция по пътя кратка пауза във Вергина – малко населено място в подножието на планината Пиерия. При археологически разкопки в края на трийсетте години на 20. век край Вергина е локализирана първата столица на антична Македония – Еге (Αιγαί). През 1977 година във Вергина гръцкия археолог Манолис Андроникос, започва археологически разкопки и открива гроб, за който се смята, че e на Филип II Македонски, бащата на Алексанрър Велики. На същото място е намерен античният македонски символ – шестнадесетлъчево слънце, известно като Звездата от Вергина. Селището днес е  известно с археологическте паметници от античността. И досега са запазени руините на двореца на македонските царе, античния театър, храмове на някои от древногръцките божества, множество надгробни могили, сред които изпъква Голямата могила. Артефактите, открити в гробниците под тази могила, могат да се видят в създадения във Вергина музей. Отпътуване за  Тесалоники/Солун/ – вторият по големина град в Гърция след столицата Атина. Солун е главен град в географската област Македония и административен център на област Централна Македония. – първата столица на Македонското царство.  Посещение на Църквата „Св. Димитър Солунски”, тя носи името на патрона на града – Римския войник Димитриус убит именно на мястото, на което днес се издига красивият храм. Възможност за влизане в криптата, разположена под църквата. Групата се отправя през Римския форум и Агора, където търговската дейност започва още през 3 век пр.Хр. и достига своя разцвет под Римска власт, към Παζάρ – Bezesteni /пазар в централната част на града/ Най-добри цени за сувенири и подаръци от Гърция. Пазарът се намира до главната пешеходна улица „Аристотел“ и едноименния площад с прекрасна гледка към Егейско море. Туристическа обиколка из града: Арката и Ротондата /входна такса/ на Галер. Обиколката продължава с Бялата Кула превърнала се през годините в символ на града, белият цвят сякаш отмива кървавото минало на кулата, и сега в нея се помещава постоянна изложба на Византийски експонати (входна такса) и паметника на Александър Македонски, който се намира на крайбрежната алея. Свободно време за разходка и шопинг /VIA EGNATIA, VIA TSIMISKI и VIA MITROPOLEOS/. Настаняване в хотел в района на Солун – 3 *. Нощувка.

Пети ден: Солун - Димотика - Бургас около 650 км. :

Закуска в ресторанта на хотела. Отпътуване и посещение на град Димотика – е неголям град в Беломорска Тракия, Североизточна Гърция. Градът е център и на Димотишката, Орестиадска и Софлийска епархия на Гръцката православна църква. Градът е разположен на левия бряг на Луда река, малко преди вливането ѝ в Марица. Известен е като родно място на двама императори  и един султан, и е наричан „жива обсерватория на балканската култура“.

Гръцкото име на града означава стени близнаци от δίδυμος, „близнак“ и τείχος, „стена“, от съществувалия до варварските нашествия още еднин град на траките, наречен в римските времена Плотинопол, разположен на съседния по-нисък хълм. Впоследствие двата се сливат. Градът става български в 813 г. след превземането му от хан Крум, за което в столицата Плиска е издигната паметна колона съхранявана днес в Археологическия музей в София. Бългаското господство е утвърдено и от цар Симеон Велики. През ХI век, по време на византийското владичество, Димотика е част от византийската тема Тракия. В началото на ХIII век кръстоносците овладяват града. Само към 20 години след въстановяването на българската държава в 1206 г. цар Калоян отново превзема града. Българското господство е утвърдено от цар Иван Асен II .Православен храм „Света Богородица Елефтеротрия“ В 1352 тук става решаващата за съдбата на Европа Битка при Питион на съюзените българи, сърби и византици с турците. Победата е османска. В 1361 Димотика пада под османска власт и става първата османска столица в Европейските земи. През февруари 1713 кралят на Швеция Карл XII след поражението при Полтава престоява доста време в замъка тук. Местното българско население от града дава участник в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа – революционера Начо Димитров, роден в 1838 г., загинал заедно със събратята си събрали се за освободителното дело всички краища на българската земя при разгрома на четата в 1868 г.  В града е учителка Маслина Грънчарова – „Костурската Райна Княгиня“, имено тук в 1895 година тя се присъединява към ВМОРО, когато след основаването на организацията Димотика и областта са включени в Тракийския революционен окръг.Православен храм „Света Богородица Елефтеротрия“, Димотика, Гърция На 17 ноември 1912 г. части на Македоно-одринското опълчение  освобождават Димотика.

През Междусъюзническата война градът е овладян от турски части, но със Спогодбата от 1915г. е върнат на в България. Ньойският договор прави Димотика част от Междусъюзническа Тракия, която след Гръцко-турската война (1919-1922)  1920 е предаден на Гърция. От април 1941 до ноември 1944 г. гръцкото управление е прекратено и градът е в неутралната зона между България и Турция. След войната заедно с цялата Беломорска област е взет от Гърция с Парижкия мирен договор от 15 септември 1947 г. Отпътуване за България около 15.00ч; преминаване през ГКПП. Отпътуване за населеното място с кратки почивки по пътя прибиране вечерта.

 

 

Галерия

Начин на плащане

 Депозит  100,00 лв. /с гаранция 100% връщане при не осъществено пътуване/ от пакетната цена и  доплащане 14 дни преди датата  на  отпътуване.

Забележки

  • Туроператорът си запазва право на промени в реда на изпълнение на програмата!
  • Туроператорът си запазва правото за промяна на цената на екскурзията до 3 дни преди датата на отпътуване, в случай на повишаване на горивото, независимо кога са направени резервациите!

Необходими документи

* Валиден документ за самоличност – Задграничен паспорт от датата на влизане.

** За деца под 18 год., пътуващи с един родител или без родители – НОТАРИАЛНО ЗАВЕРЕНА ДЕКЛАРАЦИЯ, че родителите са съгласни  детето да пътува извън БЪЛГАРИЯ – оригинал + копие.

*** За деца под 18 год., пътуващи с двама родители – КОПИЕ НА АКТ ЗА РАЖДАНЕ И ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ НА ДЕТЕТО.

Минимален брой туристи

40

We are using cookies to give you the best experience. You can find out more about which cookies we are using or switch them off in privacy settings.
AcceptPrivacy Settings

GDPR