Звъннете ни или ни пишете, с радост ще отговорим на всеки ваш въпрос.
0895 56 68 16
office@shanstur.com
Солун (на български), по-известен като Thessaloniki на гръцки език (Θεσσαλονίκη), е вторият по големина град в Гърция и столица на историческата област Македония. Градът е важен икономически, културен и транспортен център на Балканите, със значима история, която обхваща повече от две хиляди години. Основан е през 315 г. пр.н.е. от Касандър, цар на Македония, и е кръстен на съпругата му Солуни, която е сестра на Александър Велики. Градът бързо се превръща в едно от най-важните селища в региона, благодарение на своето стратегическо разположение на брега на Егейско море и на кръстопътя на търговските пътища между Изтока и Запада.
Свети Димитър Солунски, наричан още Свети Димитър Мироточиви, е един от най-почитаните светци в Православната църква. Той е патрон на град Солун и се счита за един от великомъчениците и чудотворците на християнството.
Роден в Солун около края на III век. Според преданието, той е бил син на благородници и е служил като римски проконсул в Солун. Като християнин, Димитър открито изповядвал вярата си, въпреки че по това време християнството все още е било преследвано в Римската империя.
По време на управлението на император Максимилиан (около 306 г.), Свети Димитър е арестуван заради християнските си убеждения и затворен в тъмница. Въпреки че е бил измъчван, той остава твърд във вярата си и накрая е убит с копие.
Свети Димитър е известен със своите чудеса и изцеления, като едно от най-известните е неговото мироточение – чудотворно явление, при което от гроба му в Солун се е излъчвало миро (свещено масло) с лечебни свойства. Поради това, Свети Димитър често е наричан Мироточиви.
Църквата „Свети Димитър“ в Солун, построена на мястото на неговото мъченичество, е едно от най-важните духовни средища за поклонници от целия православен свят.
Бургас, Царево, Приморско и Созопол
3 дни преди датата на отпътуване
03.00ч. отпътуване от Бургас за Гърция. Преминаване през ГКПП. Пристигане в Кавала – Посещение на гр. Кавала – Кавала е голям пристанищен град в Северна Гърция. Разположен е амфитеатрално на три хълма и активната почивка на плажа може да се комбинира с разглеждане на архитектурни забележителности. Околностите на Кавала са населени още от праисторическо време и до днес са запазени много древни останки. Градът е построен върху старото селище Неополис и първите данни за него датират от 7 век пр. Хр. В миналото си е бил завладяван от перси, българи, римляни, византийци, турци и за кратко дори от венецианци. Бил е наричан Христуполис от византийците и Морунец от българите. Населението му се увеличава значително през 1922 г., когато идват бежанци от Мала Азия. Източният хълм е старата част на града. По малки, стръмни улички се стига до стара крепост на върха на хълма, която си заслужава най-малко гледката. Освен крепостта, в квартала могат да се видят запазени стари къщи с малки алеи и цветни градини. Тук се намира и къщата-музей на Мехмед (Мохамед) Али Паша, който е построил в чест на родния му град Кавала най-големият имарет в Европа. Днес имаретът е превърнат в хотел със същото име, като изгледът му е запазен. В археологическия музей пък са изложени находки от древния град Амфиполи, колония на Атина. Друга известна забележителност и символ на града е акведуктът Камарес, построен около 1550 г. от Сюлейман Великолепни, състоящ се от 60 арки с различни размери, като най-голямата е висока 52 метра. Има много места, където да се отседне и хотели от всякакви категории. Отпътуване за Паралия Офриниу – това е оживен курорт, който се простира по дълъг пясъчен плаж. Разположен е на брега на Орфанския залив при вливането на река Струма на 55 километра югозападно от град Кавала. Гръцкото име в превод означава Плаж на Офринио. Настаняване в хотела. Свободно време за разходка и вечеря. Нощувка.
Закуска в ресторанта на хотела. Честит празник: 08.00ч. Отпътуване за Тесалоники/Солун/ – вторият по големина град в Гърция след столицата Атина. Солун е главен град в географската област Македония и административен център на област Централна Македония. – първата столица на Македонското царство.
ПРОГРАМА В ГРАД СОЛУН:
По случай празника Димитровден – Посещение на Църквата „Св. Димитър Солунски”, тя носи името на патрона на града – Римския войник Димитриус убит именно на мястото, на което днес се издига красивият храм. Възможност за влизане в криптата, разположена под църквата.
Групата се отправя през Римския форум и Агора, където търговската дейност започва още през 3 век пр.Хр. и достига своя разцвет под Римска власт, към Παζάρ – Bezesteni /пазар в централната част на града/ Най-добри цени за сувенири и подаръци от Гърция. Пазарът се намира до главната пешеходна улица „Аристотел“ и едноименния площад с прекрасна гледка към Егейско море. По желание на туристите, една част от групата отива на свободна програма през деня за пазаруване и разходки, а другата част продължава с туристическа обиколка. Туристическа обиколка из града: Арката и Ротондата /входна такса/ на Галер. Обиколката продължава с Бялата Кула превърнала се през годините в символ на града, белият цвят сякаш отмива кървавото минало на кулата, и сега в нея се помещава постоянна изложба на Византийски експонати (входна такса) и паметника на Александър Македонски, който се намира на крайбрежната алея. Свободно време за разходка и шопинг /VIA EGNATIA, VIA TSIMISKI и VIA MITROPOLEOS/. Ако времето за пътуване позволява – Посещение на Солунската крепост, от която се разкрива панорамна гледка към целия град и красивото крайбрежие. – допълнително уточнение след потвърждение на програмата. Връщане в Орфиниу. Нощувка
Закуска в ресторанта на хотела. Отпътуване и посещение на град Димотика – е неголям град в Беломорска Тракия, Североизточна Гърция. Градът е център и на Димотишката, Орестиадска и Софлийска епархия на Гръцката православна църква.Градът е разположен на левия бряг на Луда река, малко преди вливането ѝ в Марица. Известен е като родно място на двама императори и един султан, и е наричан „жива обсерватория на балканската култура“.
Гръцкото име на града означава стени близнаци от δίδυμος, „близнак“ и τείχος, „стена“, от съществувалия до варварските нашествия още еднин град на траките, наречен в римските времена Плотинопол, разположен на съседния по-нисък хълм. Впоследствие двата се сливат. Градът става български в 813 г. след превземането му от хан Крум, за което в столицата Плиска е издигната паметна колона съхранявана днес в Археологическия музей в София. Бългаското господство е утвърдено и от цар Симеон Велики. През ХI век, по време на византийското владичество, Димотика е част от византийската тема Тракия. В началото на ХIII век кръстоносците овладяват града. Само към 20 години след въстановяването на българската държава в 1206 г. цар Калоян отново превзема града. Българското господство е утвърдено от цар Иван Асен II .Православен храм „Света Богородица Елефтеротрия“ В 1352 тук става решаващата за съдбата на Европа Битка при Питион на съюзените българи, сърби и византици с турците. Победата е османска. В 1361 Димотика пада под османска власт и става първата османска столица в Европейските земи. През февруари 1713 кралят на Швеция Карл XII след поражението при Полтава престоява доста време в замъка тук. Местното българско население от града дава участник в четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа – революционера Начо Димитров, роден в 1838 г., загинал заедно със събратята си събрали се за освободителното дело всички краища на българската земя при разгрома на четата в 1868 г. В града е учителка Маслина Грънчарова – „Костурската Райна Княгиня“, имено тук в 1895 година тя се присъединява към ВМОРО, когато след основаването на организацията Димотика и областта са включени в Тракийския революционен окръг.Православен храм „Света Богородица Елефтеротрия“, Димотика, Гърция На 17 ноември 1912 г. части на Македоно-одринското опълчение освобождават Димотика.
През Междусъюзническата война градът е овладян от турски части, но със Спогодбата от 1915г. е върнат на в България. Ньойският договор прави Димотика част от Междусъюзническа Тракия, която след Гръцко-турската война (1919-1922) 1920 е предаден на Гърция. От април 1941 до ноември 1944 г. гръцкото управление е прекратено и градът е в неутралната зона между България и Турция. След войната заедно с цялата Беломорска област е взет от Гърция с Парижкия мирен договор от 15 септември 1947 г. Отпътуване за България около 15.00ч; преминаване през ГКПП. Отпътуване за населеното място с кратки почивки по пътя прибиране вечерта.
Депозит 100,00 лв. /с гаранция 100% връщане при не осъществено пътуване/ от пакетната цена и доплащане 14 дни преди датата на отпътуване.
* Валиден документ за самоличност – Задграничен паспорт от датата на влизане.
** За деца под 18 год., пътуващи с един родител или без родители – НОТАРИАЛНО ЗАВЕРЕНА ДЕКЛАРАЦИЯ, че родителите са съгласни детето да пътува извън БЪЛГАРИЯ – оригинал + копие.
*** За деца под 18 год., пътуващи с двама родители – КОПИЕ НА АКТ ЗА РАЖДАНЕ И ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ НА ДЕТЕТО.
40
15.11. – 17.11.2024
Транспорт с комфортен автобус
2 нощувки със закуски в Истанбул – централен хотел
Представител на фирмата
Посещение на „Панорама 1453“, Йедикуле, Текфур палас, кула „Галата“
Посещение на Ялдъз сарай, морския музей, музей на котките, Румелихисар
Посещение на Ортакьой и Кузгунджук – не включва такса за корабче в двете посоки
Посещение на MALL OF ISTANBUL
БОНУС – посещение на площад „Таксим“ и улица „Истиклал“ и Българската желязна църква „Св. Стефан“
Бонус: Посещение на офис сграда Борусан и фотопауза на стадион „Галатасарай“.
Застраховка с асистанс
08.11.2024 – 10.11.2024
Транспорт с комфортен автобус
2 нощувки със закуски в Комотини
Представител на фирмата
Застраховка с асистанс
Посещение на Порто Лагос, Вистонида, Суфли, Александруполис
25.10.2024 – 27.10.2024
Транспорт с комфортен автобус
2 нощувки със закуски и вечери в Бурса
Представител на фирмата
Застраховка с асистанс
Посещение на БУРСА, ДЖУМАЛЪКЪЗЪК, ГЬОЛЯЗЪ, УЛУБАТ
30.10.2024 – 03.11.2024
Транспорт с комфортен автобус
2 нощувки със закуски в Саранда
1 нощувка със закуска в района на Солун
Представител на фирмата
Застраховка с асистанс
Посещение на Аргирокастро, Вергина, Бутринт и Димотика